LOGIN

Plenary and Semi-Plenary Lectures

Monday, 11 June 2018 09:00 - 10:30
Opening Ceremony, ECCOMAS Awards & Plenary Lecture I
OC
Room: Clyde Auditorium
Chair: Rene de Borst

Welcome Addresses

ECCOMAS Awards:
PhD Awards
Olgierd Cecil Zienkiewicz Award
Jacques Louis Lions Award

ECCOMAS Medals:
The Prandtl Medal
The Euler Medal

PLENARY LECTURE
Hybrid Twinô : when data-driven mechanics joins advanced model order reduction to define real-time dynamic data-driven application systems

Francisco Chinesta, Jean-Louis Duval, Emmanuelle Abisset and Elias Cueto

Monday, 11 June 2018 14:00 - 16:00
Semi-Plenary Lectures I
SPL1
Room: Clyde Auditorium
Chair: Herbert Mang
CoChair: Kenjiro Terada

Isogeometric methods for solids, structures, and fluid-structure interaction
Yuri Bazilevs

Calibration of dampers and resonant vibration absorbers from discretized structural models
Steen Krenk

The Thick Level Set (TLS) approach to fracture and its implementation using the eXtended Finite Element Method (X-FEM)
Nicolas MoŽs

Monday, 11 June 2018 14:00 - 16:00
Semi-Plenary Lectures II
SPL2
Room: Lomond Auditorium
Chair: George Barakos
CoChair: Ruben Sevilla

Droplet growth in clouds and what this does to turbulence
Rama Govindarajan

Separation and assembly of colloidal particles by capillary, magnetic and electrostatic forces
Jens Harting

Advances in reduced order methods for parametric problems in computational fluid dynamics
Gianluigi Rozza, M.H. Malik, N. Demo, M. Tezzele, M. Girfoglio, G. Stabile and A. Mola

Tuesday, 12 June 2018 09:00 - 10:30
Plenary Lectures II & III
PL1
Room: Clyde Auditorium
Chair: Michal Kleiber
CoChair: Ekkehard Ramm

Space-time computational analysis: it adds another dimension
Kenji Takizawa and Tayfun E. Tezduyar

Lagrangian turbulence models of the velocity gradient tensor and applications in LES
Charles Meneveau and Perry Johnson

Wednesday, 13 June 2018 14:00 - 16:00
Semi-Plenary Lectures III
SPL3
Room: Clyde Auditorium
Chair: Josef Eberhardsteiner
CoChair: Charles Augarde

Recent research results on the phase-field approach to fracture
Laura De Lorenzis

Scalable algorithms for PDE-constrained optimization under uncertainty
Omar Ghattas, Peng Chen and Umberto Villa

Integration of geometry data and solution measurements in finite element methods for computational mechanics
Erik Burman, D. Elfversson, Peter Hansbo, M. Larson, K. Larsson and L. Oksanen

Wednesday, 13 June 2018 14:00 - 16:00
Semi-Plenary Lectures IV
SPL4
Room: Lomond Auditorium
Chair: Anna Pandolfi
CoChair: Wolfang Wall

Development and application of Spectral/hp element methods for high-Reynolds number complex geometry flows
Spencer J. Sherwin , Rodrigo C. Moura, David Moxey and Joaquim Peiro

Embedded interface methods for fluid-structure interaction: algorithms and applications
Djordje Peric, Wulf G. Dettmer and Chennasekava Kadapa

From low to high-order Hybridizable Discontinuous Galerkin for Computational Vademecums
Rubťn Sevilla, Matteo Giacomini and Antonio Huerta

Thursday, 14 June 2018 14:00 - 16:00
Semi-Plenary Lectures V
SPL5
Room: Clyde Auditorium
Chair: Marc Geers
CoChair: Andrew McBride

Simulations of multi-stage failure phenomena in slope disasters
Kenjiro Terada, Yuya Yamaguchi, Shuji Moriguchi and Shun Suzuki

Multiscale imaging-through-analysis methods in computational mechanics
Dominik Schillinger, Lam H. Nguyen and Tarun Gangwar

Novel computational approaches for the efficient and versatile simulation of turbulent flows
Wolfgang A. Wall, Benjamin Krank, Niklas Fehn and Martin Kronbichler

Thursday, 14 June 2018 14:00 - 16:00
Semi-Plenary Lectures VI
SPL6
Room: Lomond Auditorium
Chair: Spencer Sherwin
CoChair: Antonio Huerta

Multilevel Monte Carlo methods for Uncertainty Quantification and robust design optimization
Fabio Nobile

Fluid simulation at the micro and nano scale: some recent advances
Duncan A. Lockerby

Towards enhanced reliability in CFD predictions
Charles Hirsch

Friday, 15 June 2018 09:00 - 10:30
Plenary Lectures IV & V
PL2
Room: Clyde Auditorium
Chair: Laura de Lorenzis
CoChair: Chris Pearce

Geometrically-exact time-integration mesh-free schemes for advection-diffusion problems derived from optimal transportation theory
Anna Pandolfi

Optimal preconditioners of linear complexity for problems of negative order discretized on locally refined meshes
Rob Stevenson and Raymond van VenetiŽ

Friday, 15 June 2018 14:00 - 16:00
Plenary Lecture VI & Closing Ceremony
CC
Room: Clyde Auditorium
Chair: Jason Reese

CLOSING PLENARY LECTURE
Computational mechanics for low-density supersonic decelerators

Charbel Farhat, Daniel Huang, Raunak Borker, Philip Avery and Sebastian Grimberg